четверг, 15 июня 2017 г.

Тема уроку :     Музика і мистецтво слова      5 клас
                            В. Сухомлинський і музика.

Мета:               розширити і поглибити знання школярів про творчу  
                           спадщину видатного українського вчителя,
                            письменника В.О. Сухомлинського.
Познайомити учнів із творчістю норвезького композитора Е. Гріга.
Розучити українську народну пісню «Ой на горі тай женці жнуть».
Повторити «Веселкову пісню» О. Янушкевич.         М. Ясакова.
Розвивати креативне мислення дітей. Удосконалити роботу над вокально-хоровими навичками. Навчати школярів вдумливо сприймати музику, аналізувати музичні твори, виховувати музично-естетичні смаки дітей.


Обладнання:  музичний інструмент - фортепіано,фонохрестоматія, комп’ютер, портрети  В.О. Сухомлинського, Е. Гріга.

                                      Хід уроку

«Музика – чудодійний, тонкий засіб залучення до добра, краси, людяності»
В. Сухомлинський

І.  Музичне привітання «Добрий день»
Добрий день, вам, дорий день,
В світі музики фантазії пісень.
Добрим будь,
Щирим будь,
Із мистецтвом у добру путь.
 «Дзвонить дзвіночок»
Дзвонить дзвіночок дзелень-дзелень,
Сміється сонце, збудився день.
Кличе дзвіночок бім-бам-бім-бам,
В школу збиратись час школярам.
Славне минуле щоб кожен знав ,
Про Україну, щоб пам’ятав .
ІІ. Організаційна частина

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Який багатий і різноманітний навколишній світ! Кожний новий день, кожний схід сонця – це неповторне диво, казка, краса!
Хочеться без кінця дивитися на розквітлу черемху, вдихати п’янкий аромат бузку, милуватися яскравою веселкою, дивовижним кружлянням сніжинок.
Увесь цей казковий дивовижний світ відображає в художніх образах мистецтво, даючи нам змогу захоплено слухати чарівну музику, споглядати шедеври живопису, сміятися і плакати над долею улюблених героїв, зачитуватися натхненними поетичними рядками:
Яка чудова є на землі обнова.
А в синім небі хмаринка пливе,
Відкрийте душу для пісень і слова
І хай вона від цього в серці оживе.

На попередній уроках ми подорожували у дивовижний світ чарівного мистецтва.
Музика своїм звуковим потоком, пульсацією ритму, барвистою мелодією звертається до людини і викликає в неї певні почуття і емоції, наповнює і оживляє думки, здійснює мрії, а також розповідає...

1.     Про що розповідає музика?
2.     Як музика впливає на життя людей?
3.     Як музика пов’язана з іншими видами мистецтва?
4.     Які види мистецтва ти знаєш? Чим вони споріднені між собою?
5.     Назви свого улюбленого композитора, свій улюблений твір.

Відповіді учнів.

ІV. Вивчення нового матеріалу
Музичне мистецтво пройшло великий історичний шлях свого розвитку.
 І навіть залишило свій слід у творчості  видатного педагога, письменника, нашого земляка – Василя Олександровича Сухомлинського. Хоч музичної освіти Сухомлинський не мав, але  у своїй літературно-педагогічній діяльності неодноразово порушував проблеми виховання дітей засобами музики.
«Музика, - вважав Василь Олександрович - могутнє джерело думки». Музична мелодія пробуджує у дітей яскраві уявлення, вона незамінний засіб виховання творчих сил розуму. В. Сухомлинський писав: «Музика – уява, фантазія, казка, творчість – це доріжка, по якій йде дитина і розвиває свої духовні сили.»


Озвучення теми, мети уроку.

В.О. Сухомлинський, видатний педагог, письменник ХХ століття, народився 28 вересня 1918 року в с.Василівка на Кіровоградщині в родині бідного селянина. Після закінчення школи навчався в Кременчуцькому педагогічному інституті і працював вчителем української мови і літератури. В.О. Сухомлинський – ветеран Другої Світової війни.
              Свої уроки письменник проводив в оточенні прекрасної природи.
      Учні    слухали перший подих весни, дзюрчання прозорих лісових       
      струмочків, спів пташок і поринали в чарівний світ зелених гаїв.

Музична вікторина «Музика природи»

Учні вгадують звуки природи: спів пташок, шелест трави, звуки дощу, моря, грому.  (Звучить запис)

В. Сухомлинський вважав музику могутнім джерелом людської думки, багато написав висловів про музичне мистецтво.

Робота в групах.

Завдання: скласти зі слів вислови видатного письменника та пояснити їх.

І Група.
До добра, тонкий, музика, чудодійний, залучення, засіб, людяності, краси.

ІІ Група.
І примножуй, бери, насолоджуйся, до музики, природи, цю красу, прислухайся, … красою світу.

І Група.
«Музика – чудодійний, тонкий засіб залучення до добра, краси, людяності.»

ІІ Група.
«Прислухайся до музики природи, насолоджуйся красою світу, бери цю красу і примножуй»

Відповіді учнів.

Теплий літній вечір. На голубому небі спалахує перша зірочка. Замовкає село, засинає степ, із саду долинають таємничі звуки, спить озеро. Лише зірочка в небі мерехтить та цвіркун співає.
«Запрошую у світ казки Школи під Голубим небом – це джерело живої думки», - писав письменник.
Казка «Який музика Цвіркун»
У високому зеленому просі жив Цвіркун. Удень він ховався від сонця, а як тільки сонечко зайде – Цвіркун вилазить на високе стебло. Сяде на зеленому листку. Перед ним просо, як ліс. Сяде й настроює свою скрипку, бо цвіркун – ой який музика! У нього співуча скрипочка. Доторкнеться до неї Цвіркун смичком - бринить дивна, чарівна музика. Слухають ту музику дерева й квіти. Слухають зайчики і мишенята. Слухає увесь степ.
Аналіз прослуханої казки.

V. Слухання музики.
У «Школі радості» велику увагу вчитель приділяв слуханню музики. Найулюбленішим композитором письменника був Е.Гріг – норвезький композитор-романтик ІІ половини ІХ століття. Творча спадщина композитора багата: твори для фортепіано, пісні, романси, сонати, музика для оркестра, сюїта «Пер Гюнт», концерти для фортепіано з оркестром.
Слухаючи мелодії Е. Гріга, учні малювали в уяві казкові печери, ліси, ельфів, гномів та чарівних фей.
Давайте прослухаємо твір «Ранок» і зазирнемо у світ прекрасного.
Слухання твору.
Аналіз твору.
Повторне прослуховування.
Музика твору – куточок тихої, лагідної природи. Ніжна, переливчаста мелодія звучить у спокійному, коливному темпі.
Багата оркестрова палітра змальовує прохолодний норвезький ранок. На фоні музики звучать слова.
Ранок – це завжди радість, навіть коли він похмурий. Парує сизими димками земля. Налетів вітерець і розлетілися хмаринки по синьому прохолодному небу.
Бруньки з зеленими хвостиками розкрилися. На кожній бруньці висить велика прозора краплина. Візьмеш бруньку в руку, розітреш її і довго пахне смолою черемхи.
Десь в далині тонко виспівує пташка. Ніжні звуки тануть у дивовижному весняному ранку.
Саме такий ранок уявив собі В. Сухомлинський, слухаючи музику         Е. Гріга.

VІ. Фізхвилинка.


Найулюбленішим музичним інструментом В. Сухомлинського була сопілка.
Одного разу, вчитель зі своїми учнями помандрували в ліс. На сонячній галявині вони побачили великий кущ бузини.
Діти з вчителем вирізали гілочки і робили з них сопілки.
У рідному селі весело і радісно звучали українські народні мелодії, які вигравали на сопілках школярі з вчителем.

Розспівування.
Веселий водограй поспівок.
1.     «Соловейко навесні»
2.     «Жайвір прилетів»
3.     «По дорозі жук»
4.     «Калинова сопілочка»
5.     «Ой ходила дівчина бережком» (виконання в канон)

Виконання поспівок.
Робота над удосконаленням вокально-хорових навичок дітей.

VІІІ. Розучування пісні.
Пісня! Хто не був зачарований нею, хто не згадує її як своє чисте, прозоре дитинство? Цей білий птах із чарівним голосом здатен донести до нашого серця красу мелодії і слова.
До пісні треба долучатися як до джерельної води, коли співаєш ти від серця, то ти співаєш від душі.
Українська народна пісня «Ой на горі та й женці жнуть».
Розучування тексту і мелодії пісні.
Вокально-хорова робота над твором. О.Янушкевич. М. Ясакова «Веселкова пісня» – виконання твору.
Робота над художнім образом пісні.
Робота в групах.
В. Сухомлинський любив українські народні пісні, ніжні та ліричні, веселі та життєрадісні вони завжди звучали в його душі і прихиляли серце до прекрасного.

ІХ. Підсумок уроку, оцінювання.

Давно вже немає серед нас Великого вчителя, але Школа під Голубим Небом працює і сьогодні. Справу свого наставника продовжують інші вчителі.
Людина потребує краси, як квітка сонця, і цю красу дарує їй творчість   В. Сухомлинського – велике річище нашої духовності.
Запам’ятайте діти сьогоднішню зустріч з творчістю Великого вчителя.
Збагачуйте свої думки творами видатного письменника В. Сухомлинського і прихиляйте свої серця до прекрасної і зрозумілої музики.

Тут всі слова ваші прекрасні
Переливаються в осінній колорит.
Нехай не раз в музичнім класі
Збирає всіх прекрасна мить.